Jednym spośród globalnych wyzwań w większości miast w Polsce jest komunikacja. Nasze gminy są nie dostosowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez wzrost liczby samochodów na polskich ulicach. Dlatego główną z najważniejszych inwestycji jakie powinno podjąć prawie każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Nawierzchnie drogowe i komunikacja miejska to priorytet, jaki pozwoli zwiększyć wygodę mieszkańców a także poprawi integralność gospodarki miasta.

Na tle innych miast, inwestycje komunikacyjne w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Krakowianie w plebiscycie wypowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak ono powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej oraz nawierzchnie drogowe trzeba zainwestować dużo pieniędzy . Z ważniejszych inwestycji warto podkreślić:
całkowicie elektryczną siatkę autobusową – jedyną w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec PKP wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w planach miasto przewiduje budowę przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych między już wybudowanymi drogami oraz naprawy istniejących połączeń tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie lubią – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Warto jednak mieć jasność tego, że bez inwestycji infrastruktura nie może być lepsza i by było lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski co zrobił
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko nowe linie komunikacji, jak również doskonalszej jakości nawierzchnia jezdni, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. ( kolejnym z przykładów może być ścieralna nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków potrzebuje jeszcze kolejnych zmian i inwestycji, aby jeździło się po nim wygodnie. Zarówno autem, ale też tramwajami. Mimo to widać jasno, że całość jest na prostej drodze do tego, by Krakusom mieszkało się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.